Ze zákulisí Amazonu

Ze zákulisí Amazonu

Když se řekne Amazon, snad každý si hned představí e-shop s nepřeberným množstvím zboží. Charakterizuje ho jednoduché nakupování a pohodlné doručení až do domu. Stačí k tomu jen pár kliknutí a dárky, knížky, nebo elektronika už putují na místo určení. A díky nově otevřenému distribučnímu centru v Dobrovízi se výrazně zkrátila doba doručení většiny objednávek jen na pouhé dny, takže dnes už na svůj balíček nemusíte čekat dlouhé týdny, jak tomu bylo ještě před nedávnem. Víte, jaké však je jeho zázemí?

Představte si plochu dvou distribučních center o celkové rozloze blížící se 130 tisícům metrů čtverečních, která zahrnuje nejen vlastní sklady, ale také administrativní prostory a sociální zázemí. V areálu se dnes a denně pohybuje více jak 1.600 stálých zaměstnanců, které před Vánoci doplní ještě dalších 3.000 sezónních pracovníků.

Pět tisíc lidí

„Je to vlastně takové menší město. V sezóně se tu můžete potkat s téměř pěti tisíci lidmi s jasně vymezenými pracovními úkoly, ti všichni se starají jen o to, aby zákazníci Amazonu dostali co nejdříve své objednané zboží. Naším úkolem pak je, udržet na takto rozsáhlém a různorodém prostoru čistotu a hygienický standard, servisovat rozbité kliky, vyměňovat žárovky nebo třeba odklízet sníh z parkovišť, kam denně najedou desítky autobusů se zaměstnanci." Představuje rámcový rozsah činností společnosti HONDL GLOBAL SERVICES, a.s. v Amazonu jeho generální ředitel ing. Jiří Hondl. A z pestrého rozsahu dodávaných služeb jednoznačně vyplývá, že to vůbec není jednoduchý úkol. Proto jsou zaměstnanci společnosti HONDL GLOBAL SERVICES, a.s. v distribučním centru Amazonu nepřetržitě, najdete je zde sedm dní v týdnu po dobu dvaceti čtyř hodin denně.

Nerušit a nepřekážet!

„Dobře fungující úklidový servis poznáte snadno, všechno je svém místě, doplněné, čisté, nerozbité a přitom nikde nevidíte nikoho, kdo by překážel ostatním při jejich pracovní činnosti." Popisuje ideální stav Jiří Hondl a dodává, že běžný zaměstnanec si díky dobře fungujícímu zázemí vlastně vůbec neuvědomí, jak rozsáhlé spektrum úklidových a servisních služeb je v tomto největším porevolučním distribučním centru u nás zajišťováno. „Nehromadí se tu žádné odpadky, které nemá kdo odnést, tráva je posekaná, spadané listí zametené, samozřejmostí je utřený prach i doplněný toaletní papír, takže ani nezaznamenáte, kolik práce tady těch našich 40 zaměstnanců denně odvede." Vyjmenovává Hondl.

Stroje se nezastaví

Celková výměra podlah pro strojové čištění se blíží číslu 130 tisíc metrů čtverečních, patří k tomu i administrativní a sociální zázemí i další prostory, které je neustále zapotřebí udržovat v naprosté čistotě. Za měsíc se v souhrnu dostáváte k číslu většímu nežli 1 500 000 m2, které musíte uklidit a k tomu dodat a doplnit do zásobníků více jak 2 tuny hygienického materiálu. Výjimkou ovšem nejsou ani venkovní plochy, jejichž rozloha více jak 100 000 m2 je také úctyhodné číslo, o které pečují rovněž zaměstnanci společnosti HONDL GLOBAL SERVICES, a.s.

V zimě se jedná o pravidelnou údržbu a úklid sněhu za pomoci komunální techniky v podobě několika mnohatunových pluhů a sypačů, nebo třeba menších komunálních strojů City Ranger 3500 na chodníky a přístupové cesty, v létě zase o strojové zametání, mytí komunikací, svoz odpadů i odprašnění všech ploch v okolí distribučního centra. Od jara do podzimu je potřeba také zajišťovat komplexní údržbu zeleně, udržovat v kondici stromy, zalévat květiny, pravidelně sekat trávník nebo ekologicky likvidovat bio odpad. U takto obrovského areálu je navíc zapotřebí i zamezit vniknutí hlodavců a hmyzu do interiéru, stejně jako zabránit virům a bakteriím v jejich množení.

Když se chce Amazon blýsknout

„Jednou za čas je navíc zapotřebí provést důkladnou údržbu a očistu venkovních fasád i prosklených ploch celého objektu. K tomu nám pak pomáhá speciální technika PuraQleen a výškoví pracovníci. Ale nesmíme zapomínat, že pravidelné čištění potřebují také interiérové technologické celky, regály, stroje a zařízení, které se používají ke každodenní práci. Dokonce ani podlahové plochy nestačí jen umývat, ale musíme je v pravidelných intervalech vhodně impregnovat a napouštět polymerem. Odborné práce je tu dost a naši pracovníci se jen zřídka kdy zastaví. Už jenom ta ohromná plocha, po které se několikrát za den pohybují, je element, který staví tuto realizaci do úplně jiného světla " upozorňuje Hondl.

Spousta práce však čeká jeho pracovníky i v oblasti běžné údržby, od výměny žárovek, přes opravy sanitárního zařízení, až po malířské a natěračské práce. Navíc zajišťují i montáž a přemísťování regálových systémů, labeling skladovacích boxů a jejich sortaci.

Vzali jsme to od podlahy

„Ostatně regály a podlahy byly to první, co naši pracovníci v nově vystaveném prostoru viděli a uklízeli. Následně pomáhali se skládáním krabic, lepili štítky na boxy, ve kterých se převáží zboží po Amazonu a samozřejmě prováděli relokaci regálů v rámci distribučního centra." vzpomíná Hondl na činnosti, které jeho firma v Amazonu zajišťovala už více než dva měsíce před slavnostním otevřením distribučního centra.

„Amazon je klient, který vás nenechá v žádném okamžiku v klidu, stále se tu něco děje, mění a vytváří, takže se stále musíte vypořádávat s dalšími a dalšími změnami." Vysvětluje Hondl a dodává, že tu je samozřejmě také kladen veliký důraz na bezpečnost i ochranu zboží, což je vzhledem k činnosti firmy naprosto logické. Při nepřetržitém provozu a díky pohybu velkého počtu lidí v centru to vytváří na úklidový servis nadstandardní nároky. „Je to takový nepřetržitý adrenalin, který jsme schopni zvládnout pouze se stabilním a dobře proškoleným týmem pracovníků, do detailu propracovaným systémem řízení a s dobrou organizací práce. Bez intenzivní komunikace a nepřetržité koordinace činností se zástupci Amazonu by se naše spolupráce neobešla. A my sami si navíc neustále provádíme i vlastní audit kvality, který nás postupně posouvá stále dopředu." Uzavírá Jiří Hondl.

Fakta o Amazonu

 • Amazon je největší průmyslová budova postavená po revoluci v ČR
 • Zaměstnává více jak 2.000 stálých zaměstnanců
 • Sezónně navíc přibírá dalších 3.000 pracovníků
 • Úklidová četa zde je 24 hodin denně a 7 dní v týdnu
 • Provoz distribučního centra se stará 40 a více lidí ze společnosti Hondl Global Services a. s. (HGS)
 • Spravují dva rozsáhlé objekty PRG 1 (30.000 m2) a PRG 2 (100.000 m2)
 • Spuštění spolupráce proběhlo v rekordně krátkém čase a za plného provozu společnosti Amazon (zahájení provozu 8. 9. 2015) – zpočátku bylo nasazeno více jak 100 pracovníků HGS
 • Finančním partnerem HGS byly při rozjezdu projektu Oberbang Leasing a Unicredit Bank
 • O prostranství před vlastní budovou distribučního centra o rozloze více jak 100 000 m2 se starají 2 vozy komunální techniky typu City Ranger 3500, 4 kusy sypačů/pluhů a 2 zametací a mycí vozy – vše zajišťuje opět HGS
 • Na úklid vnitřních prostorů distribučního centra je použito celkem 15 strojů a různých zařízení potřebných k dokonalé očistě prostorů centra
 • Denně se z areálu odváží několik speciálních vozů tříděného odpadu, včetně bioodpadu
 • Denně se zde spotřebuje 50 litrů saponátu
 • Za měsíc se v areálu spotřebuje více jak 2 tuny hygienického materiálu

 Služby nabízené firmou HONDL GLOBAL SERVICES a. s.

 • Cleaning Servis
 • Hygienický servis
 • Generální úklid
 • Speciální úklidy
 • Deratizace, Dezinsekce, Dezinfekce
 • Zimní údržba komunikací a ploch
 • Letní údržba komunikací a ploch
 • Údržba exteriérové zeleně
 • Speciální čištění
 • Údržba nemovitostí
 • Temporary help

Zdroj: http://www.denik.cz/reklama/ze-zakulisi-amazonu-20151123.html

Ze zákulisí Amazonu
Ze zákulisí Amazonu
Proč HGS?

Proč HGS?

 • 25 let zkušeností – V oblasti facility služeb podnikáme od roku 1998. Rozumíme potřebám našich klientů a okamžitě jim nabídneme odbornost a postupy získané z tisíců realizovaných zakázek.
 • Služby od A do Z – Vyberte si z našeho širokého portfolia facility služeb, nebo jednoduše nechte vše na HGS a řešíte jen svůj hlavní business.
 • Služby na míru a flexibilita – Každý klient je pro nás unikátní se svými specifickými potřebami a prioritami. Flexibilita je součástí naší firemní DNA. Postaráme se stejně dobře o lokální obchod jako o logistické centrum nadnárodního giganta.
 • Kvalita v praxi i na papíře – Víme, co děláme. Kvalitu zaručují certifikace, členství v ověřených organizacích a vlastní auditorský tým.
 • Pracujeme 24/7 - Fungujeme nonstop, od pondělí do neděle, ráno i v noci. Okamžitý zásah pracovníka nebo odborný servis je samozřejmostí i ve svátek.

Přehled našich služeb

 • Úklidový # servis

  Úklidový
  servis

  Zajišťujeme komplexní úklidové služby komerčních nemovitostí...  

  Zajišťujeme komplexní úklidové služby komerčních nemovitostí. Nabízíme pravidelné i jednorázové, nebo generální úklidy veškerých průmyslových nebo logistických hal, jejich zázemí a veškerých kanceláří nebo maloobchodních prostor. Úklid realizujeme strojním i ručním čištěním.  

 • Čištění technologií a odprašování

  Čištění technologií a odprašování

  Zajišťujeme technologické čištění a odprašování všech typů prostor, zařízení a strojů...

  Zajišťujeme technologické čištění a odprašování všech typů prostor, zařízení a strojů jako konstrukcí, vzduchotechniky, osvětlení, výtahů, stěn a stropů. Používáme metody odprašování suchou cestou, vysátí prachu, umytí vodou a umytí chemií proti mastnotě a spečeninám.

 • Venkovní mytí budov

  Venkovní mytí budov

  Nabízíme čištění fasád a mytí oken, prosklených prostor, střech a fotovoltaických...  

  Nabízíme čištění fasád a mytí oken, prosklených prostor, střech a fotovoltaických panelů. Pracujeme do 20 m ze země a dále ve výškách. Používáme účinnou technologii na bázi demineralizované vody jen s výjimečným použitím chemie.  

 • Údržba a čištění venkovních ploch

  Údržba a čištění venkovních ploch

  Zajistíme pravidelné i jednorázové úklidy venkovních ploch a komunikací...

  Zajistíme pravidelné i jednorázové úklidy venkovních ploch a komunikací. Nabízíme strojní úklid, kropení, nebo čištění kanalizačních vpustí. Ručně uklidíme a vyčistíme vše nedostupné pro mechanizaci. Odklízíme sníh a zabezpečujeme posyp cest a chodníků solí nebo štěrkem.

 • Údržba # zeleně

  Údržba
  zeleně

  Služba obsahuje kompletní péči o zeleň od nových projektů a výsadby...  

  Služba obsahuje kompletní péči o zeleň od nových projektů a výsadby přes sezónní údržbu a ošetření. Provádíme sekání trávy a údržbu květin, zalévání, hnojení a odvoz bioodpadů. Zajistíme prořezání stromů a rizikové kácení na firemních a veřejných plochách.  

 • Temporary # help

  Temporary
  help

  Jsme licencovanou agenturou práce a pro váš provoz zajistíme pracovníky...

  Jsme licencovanou agenturou práce a pro váš provoz zajistíme pracovníky formou dočasného přidělení. Specializujeme se na skladový a manipulační personál v logistických a distribučních centrech, včetně operátorů vysokozdvižných vozíků.  

 • Hygienické materiály

  Hygienické materiály

  Pro vaši komerční nemovitost zajistíme spolu s úklidem komplexní hygienický servis...  

  Pro vaši komerční nemovitost zajistíme spolu s úklidem komplexní hygienický servis, tj. dodávku a doplňování produktů pro osobní hygienu, zásobníků, úklidové, čistící a dezinfekční chemie. Dodáváme zátěžové koberce nebo rohože a jednorázové pracovní pomůcky.  

 • Ostraha # objektů

  Ostraha
  objektů

  Nabízíme bezpečnostní služby za účelem fyzické ochrany majetku...

  Nabízíme bezpečnostní služby za účelem fyzické ochrany majetku. Zajišťujeme ochranu objektů nebo celých areálů. Zajistíme provoz vrátnice se správou klíčů, docházkového systému, telefonní ústředny, ohlašovny požárů. Realizujeme instalaci a obsluhu EZS a kamerových systémů.

 • Další # služby

  Další
  služby

  Dále nabízíme služby technické údržby budov, odpadového hospodářství...

  Dále nabízíme služby technické údržby budov, odpadového hospodářství, energetického managementu budov, komplexní dezinfekce ploch, hubení škůdců.

Reference

Přehled našich oborů

 • Průmyslová # výroba

  Průmyslová
  výroba

  Specializujeme se na facility služby pro klienty z odvětví zpracovatelského...

  Specializujeme se na facility služby pro klienty z odvětví zpracovatelského průmyslu. Známe specifické potřeby oboru výroby a disponujeme rozsáhlými referencemi.

 • Logistika

  Logistika

  Naše historie je s logistikou provázána od devadesátých let, a proto si s klienty...

  Naše historie je s logistikou provázána od devadesátých let, a proto si s klienty z oblasti logistiky rozumíme. Náš komplexní facility servis využívají firmy z oblasti dopravy, skladování nebo e-commerce.

 • Maloobchod

  Maloobchod

  Zabezpečujeme rozsáhlé služby pro klienty z oblasti retail. Staráme se o obchodní...

  Zabezpečujeme rozsáhlé služby pro klienty z oblasti retail. Staráme se o obchodní centra i menší maloobchodní prostory. Pro mnoho klientů z oblasti maloobchodu servisujeme jejich kancelář, sklady, nebo venkovní plochy.

 • Kanceláře

  Kanceláře

  Úklid kanceláří a administrativních prostor a další facility služby s tím spojené...

  Úklid kanceláří a administrativních prostor a další facility služby s tím spojené tvoří zásadní část našeho portfolia. Každý objekt kanceláří a každý klient mají svá specifika a my nasloucháme a tvoříme službu na míru.

 • Průmyslové # parky

  Průmyslové
  parky

  Jsme schopni zajistit komplexní službu facility managementu od A do Z pro...

  Jsme schopni zajistit komplexní službu facility managementu od A do Z pro developery logistických a průmyslových parků, nebo administrativních komplexů a business parků.

 • Stavební # firmy

  Stavební
  firmy

  Na po-stavebních úklidech naše firma vyrostla a stavební firmy vědí, že se na nás...

  Na po-stavebních úklidech naše firma vyrostla a stavební firmy vědí, že se na nás mohou spolehnout s jakkoliv velkou zakázkou. Úklidy po dokončení stavby realizujeme vždy flexibilně, rychle a v nejvyšší kvalitě.